ETKİNLİK ARŞİVİ

ladino128.04.2019  Pazar günü  “500. Yıl Vakfı Türk  Musevileri Müzesi”nde  Ladino  (djudeo-espanyol) dilinde bir performans sergilendi.
2019  yılı başında Müze Başkanlığını alan eski Cemaat Başkanı “Silvyo  Ovadya”  15 günde bir yapılan faaliyetlerle, müzeye gerek kültürel, gerek tanıtım açısından yeni bir ivme kazandırdı.
Sefaradların  popüler  geleneğinin  en tanınmış simalarından biri olan “Djoha”nın  (Nasreddin Hoca) öyküleri sözlü olarak nesilden nesile geçmiştir. Djoha çok komik bir karakter olmakla birlikte çok
akıllıdır da… Öyle  bir akıllı delidir ki, güldürerek herkesi eğitme yeteneği vardır.  Öyküleri insan psikolojisini, yaşam tarzını, iş hayatını, aile yaşantısını , vs…ele alır.
“Anna Eskenazi” Djohanın tanıtımını yaptı.
Ardından “Forti Barokas”, “Şeli Gaon” ve “Suzet Herman” Djoha hikayelerini djudeo-espanyol dilinde anlatarak ve günümüzdeki yaşantımıza uyarlayarak katılımcıları hem eğlendirdiler, hem de güldürdüler. “Anri Çiprut” da, ladino konuşan dört djohanın anlattıklarını Türkçeye tercüme etti.
Performans büyük ilgi gördü.

pre klasik ensemble

14 Nisan Pazar günü Müze ziyaretçileri ve müze dostları Neve Şalom Sinagogu’nda bundan sonra çoğu pazar günü gerçekleşeği gibi gerçekleşen konsere katıldılar. Kemanda Musa Albukrek, Gitarda Cem Küçümen ve Viyolonselde  Deniz Küçümüen'den oluşan Pre Kalsik Ensemble Oda Müziği Konseri’nde Handel, Bach,Sanz , Corelli ve Burgmuller’in eserleri çalındı.
 
Pazar günleri Müze'de gerçekleşen bu etkinlikleri müzenin web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

IMG 5805

Asla unutmamak ve unutturmamak için, bir daha yaşanmaması için, görmezden gelinmemesi, sadece bakılıp geçilmemesi için Yusuf Tolga Ünker’in siyah-beyaz Holokost fotoğraflarını renklendirerek hazırladığı “Holokost ile Yüzyüze” Sergisi, Müzede sergilendi.
Yusuf Tolga Ünker’in Yad Vashem ve New York Holacaust Jewish Museum’dan aldığı izinlerle renklendirdiği Holokost fotoğraflarından oluşan sergi Alman Konsolosluğunun sponsorluğunda 24 Ocak Perşembe günü 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde ziyarete açıldı.
Sergi 30 Mart tarihine kadar gezildi.
Sergide, Ünker’in renklendirme yaptığı 59 fotoğrafın yanı sıra fotoğraflardan yola çıkarak yaptığı suluboya ve kara kalem çalışmaları da yer aldı.

nes korosu

24 Mart Pazar günü Nes Hanımlar Korosu, müzemizde Ladino dilinde şarkılar seslendirdiler.

poster2

Avrupa’nın 35 farklı ülkesinde düzenlenen Yahudi Kültürü Avrupa Gününün Türkiye ayağı Beyoğlu'ndaki Neve Şalom Sinagogu ve Kültür Merkezi, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde gerçekleşti.

Türkiye’de yaşayan Yahudilerin kültürü ve gelenekleri çeşitli etkinliklerle tanıtıldı. Türkiye’de 2001 yılından beri düzenlenen etkinliklerin bu yılki teması “Hikayelerle Biz” oldu.