ETKİNLİK ARŞİVİ

ikili poster small

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Pazar günü etkinlikleri kapsamında iki etkinliğe ev sahipliği yaptı. 

Gelin Tanış Olalım Etkinliği 

Ziyaretçilerin hem Müze girisinde hem içeride kuyruklar oluşturduğu Müzede Pazar günü “Gelin Tanış Olalım” etkinliğinde katılımcılar Türk Yahudileri hakkında merak ettikleri soruları birebir sorarak cevaplarını bulma şansına sahip oldular.

Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu 

2005 Yılında kurulan Lozan Mubadiller Vakfı Korosunun dün yapılan konserinin repertuarında, Ege’nin iki yakasında çok uzun yıllardan beri iki dilde söylenen ortak şarkılar, mübadil kökenli bestecilerin eserleri, mübadillerin doğdukları topraklardan getirdikleri türküler, Türkçe, Rumca (Yunanca), Bulgarca (Pomakça), Vlahça, Makedonca şarkılar ve Rumeli Türküleri yer aldı. Buket Bahar da surpriz katılımıyla söylediği 3 Sefarad şarkıyla konsere ayrı bir renk kattı. Katılımın çok yüksek olduğu bu faaliyette ziyaretçiler coşku ile şarkılara katıldılar.

genc emekliler

Müzede pazar etkinlikleri kapsamında "Genç Emekliler" konseri 5 Mayıs Pazar günü müzemizde gerçekleşti. Yoğun katılımın olduğu konserde Türk Sanat Müziğinden şarkılar icra edilirken izleyiciler coşkuyla eşlik ettiler. Unutulmaz İspanyolca Historia De Un Amor şarkısı konserin sürprizi olarak izleyicilerin beğenisini kazandı ve büyük alkış aldı.

pre klasik ensemble

14 Nisan Pazar günü Müze ziyaretçileri ve müze dostları Neve Şalom Sinagogu’nda bundan sonra çoğu pazar günü gerçekleşeği gibi gerçekleşen konsere katıldılar. Kemanda Musa Albukrek, Gitarda Cem Küçümen ve Viyolonselde  Deniz Küçümüen'den oluşan Pre Kalsik Ensemble Oda Müziği Konseri’nde Handel, Bach,Sanz , Corelli ve Burgmuller’in eserleri çalındı.
 
Pazar günleri Müze'de gerçekleşen bu etkinlikleri müzenin web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

ladino128.04.2019  Pazar günü  “500. Yıl Vakfı Türk  Musevileri Müzesi”nde  Ladino  (djudeo-espanyol) dilinde bir performans sergilendi.
2019  yılı başında Müze Başkanlığını alan eski Cemaat Başkanı “Silvyo  Ovadya”  15 günde bir yapılan faaliyetlerle, müzeye gerek kültürel, gerek tanıtım açısından yeni bir ivme kazandırdı.
Sefaradların  popüler  geleneğinin  en tanınmış simalarından biri olan “Djoha”nın  (Nasreddin Hoca) öyküleri sözlü olarak nesilden nesile geçmiştir. Djoha çok komik bir karakter olmakla birlikte çok
akıllıdır da… Öyle  bir akıllı delidir ki, güldürerek herkesi eğitme yeteneği vardır.  Öyküleri insan psikolojisini, yaşam tarzını, iş hayatını, aile yaşantısını , vs…ele alır.
“Anna Eskenazi” Djohanın tanıtımını yaptı.
Ardından “Forti Barokas”, “Şeli Gaon” ve “Suzet Herman” Djoha hikayelerini djudeo-espanyol dilinde anlatarak ve günümüzdeki yaşantımıza uyarlayarak katılımcıları hem eğlendirdiler, hem de güldürdüler. “Anri Çiprut” da, ladino konuşan dört djohanın anlattıklarını Türkçeye tercüme etti.
Performans büyük ilgi gördü.

nes korosu

24 Mart Pazar günü Nes Hanımlar Korosu, müzemizde Ladino dilinde şarkılar seslendirdiler.